Wirus przeziębienia
Przeziębienie to najczęściej występująca choroba u ludzi. Większość dorosłych przeziębia się od dwóch do trzech razy w roku, a dzieci jeszcze częściej. Przeziębienia są powodowane przez przeszło 200 rodzajów wirusów. Najczęściej powodują je rynowirusy.
Co powoduje wirus przeziębienia?
Każde przeziębienie to infekcja wirusowa. Może być wywołane więcej niż jednym wirusem jednocześnie. Przeziębienia i grypa to choroby dróg oddechowych, jednak powodowane przez różne wirusy. Do infekcji wirusem przeziębienia dochodzi, gdy:
-
Nastąpi kontakt z wirusem poprzez jego wdychanie z powietrzem. Może do tego dojść, gdy ktoś przeziębiony kichnie lub kaszlnie w pobliżu.
-
Człowiek dotknie oczu, nosa czy ust ręką, na której znajduje się wirus. Może do tego dojść, gdy wcześniej dotknie się przedmiotu, na którym znajdują się wirusy.
Jakie są objawy zakażenia wirusem przeziębienia?
Pacjent może zastanawiać się, czy ma przeziębienie, czy grypę. W przeciwieństwie do grypy objawy przeziębienia pojawiają się stopniowo. Prawie każde przeziębienie powoduje niedrożność nosa. Inne częste objawy przeziębienia:
-
Katar
-
Kichanie
-
Ból gardła
-
Kaszel
-
Zmęczenie (czasami)
-
Gorączka (rzadko)
-
Ból głowy (rzadko)
Jak leczy się przeziębienie?
Przeziębienie zazwyczaj trwa 7–10 dni. Leczenie skupia się na łagodzeniu objawów. Leczenie może obejmować:
-
Leki udrażniające górne drogi oddechowe. Jest wiele leków udrażniających górne drogi oddechowe dostępnych bez recepty. Mogą pomóc poradzić sobie między innymi z katarem.
-
Spraye do nosa na receptę lub bez. Mogą pomóc udrożnić nos.
-
Przeciwbólowe leki bez recepty. Łagodzą ból głowy i gardła.
-
Postępowanie. Należy dużo wypoczywać, używać nawilżaczy powietrza i pić więcej płynów. W ten sposób można poczuć się lepiej podczas przeziębienia.
Ze względu na fakt, że przeziębienie powodują wirusy, nie stosuje się do ich leczenia antybiotyków. Ich podanie nie skróci przebiegu choroby ani nie złagodzi objawów. Przyjmowanie antybiotyków bez potrzeby może doprowadzić do ich słabszego działania w przypadku podania na inną chorobę.
Stosuj się do wszystkich zaleceń dotyczących stosowania leków, zwłaszcza w przypadku dzieci. W razie wątpliwości dotyczących bezpiecznego stosowania leków na przeziębienie, należy porozmawiać z lekarzem. Przed zakupem leków na przeziębienie należy sporządzić listę generalnie przyjmowanych leków i zapytać farmaceutę, jakie leki bez recepty można przyjmować.
Czy można zapobiec przeziębieniu?
Można ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów. Dzięki temu każdy będzie lepiej chroniony przed zachorowaniem. Przestrzegaj poniższych wskazówek:
-
Często myj ręce czystą, bieżącą wodą z mydłem. Myj ręce przez przynajmniej 20 sekund. Jeśli nie możesz umyć rąk wodą z mydłem, używaj środka do dezynfekcji rąk zawierającego przynajmniej 60% alkoholu.
-
Nie dotykaj nosa, oczu ani ust, zwłaszcza po dotknięciu czegoś, co mogło mieć na swojej powierzchni wirusa.
-
Zakrywaj usta i nos podczas kichania lub kaszlu. Wyrzucaj chusteczki zaraz po użyciu i myj ręce.
-
Dezynfekuj przedmioty, których często używasz, np. telefon czy klawiaturę.
-
Pozostań w domu podczas przeziębienia.
-
Rozważ noszenie maseczki z co najmniej dwóch warstw materiału, który przepuszcza powietrze i który można wyprać. Maseczka może zmniejszyć ryzyko zarażenia się różnymi wirusami powodującymi infekcje dróg oddechowych. Upewnij się, że maseczka dobrze przylega do twarzy i że całkowicie zakrywa nos i usta. Używaj jej, kiedy jesteś w towarzystwie innych osób, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu COVID-19 oraz innych wirusów infekujących drogi oddechowe.
 |
Częste mycie rąk pomaga zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania wirusów powodujących przeziębienie. |
Jakie są możliwe powikłania przeziębienia?
Przeziębienie zwykle ustępuje samoistnie. Jednak może się zdarzyć, że podczas przeziębienia u pacjenta wystąpi inna infekcja. Są to:
Jeśli masz astmę lub przewlekłe zapalenie oskrzeli, przeziębienie może nasilić objawy tych chorób.
Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?
Natychmiast zadzwoń do lekarza lub poszukaj porady medycznej w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów:
-
Temperatura wynosząca bądź przekraczająca 100,4°F (38°C) lub według wskazań lekarza
-
Nasilający się kaszel, ból w klatce piersiowej lub płytki oddech
-
Objawy nie ustępują lub nawet się nasilają po ok. 10 dniach
-
Nasilający się ból głowy, ospałość lub dezorientacja