Bilans zdrowia dziecka: 6 miesięcy
Podczas wizyty kontrolnej w wieku 6 miesięcy lekarz zbada dziecko. Zapyta też, co u Was słychać. W artykule prezentujemy, czego można się spodziewać podczas takich wizyt.
Ważne etapy rozwoju
Lekarz będzie zadawał pytania na temat Twojego dziecka. Będzie obserwować dziecko, aby zorientować się w jego rozwoju. Do czasu tej wizyty większość dzieci:
-
Rozpoznaje znajome osoby
-
Przewraca się z brzucha na plecy
-
Podpiera się na rękach podczas siadania
-
Gaworzy i śmieje się w odpowiedzi na słowa i dźwięki wydawane przez inne osoby
-
Sięga po zabawkę
-
Wkłada przedmioty do ust, aby je zbadać
-
Zamyka usta, gdy nie chce już jeść
W wieku 6 miesięcy niektóre niemowlęta zaczynają ząbkować. W razie pytań dotyczących ząbkowania zgłoś się do lekarza.
Wskazówki dotyczące karmienia
 |
Kiedy Twoje dziecko przywyknie do jedzenia stałych pokarmów, co kilka dni możesz wprowadzać mu nowy produkt. |
Aby zapewnić dziecku prawidłowe odżywianie:
-
Zacznij wprowadzać stałe pokarmy do diety dziecka. Początkowo nie zastępują one posiłków z mleka z piersi lub mleka modyfikowanego.
-
Nie ma znaczenia, jakie pokarmy stałe dziecko otrzyma najpierw. Nie ma żadnych badań, które wskazywałyby na to, że wprowadzenie pokarmów stałych w danej kolejności jest lepsze dla dziecka. Zwykle na początku podaje się kaszki jednozbożowe. Dobrym wyborem mogą być również jednoskładnikowe, przeciśnięte przez sitko lub rozgniecione warzywa lub owoce.
-
Przy pierwszym podaniu stałego pokarmu wymieszaj niewielką ilość mleka z piersi lub mleka modyfikowanego w miseczce z posiłkiem. Po zmieszaniu powinno się uzyskać konsystencję zupy. Podawaj to dziecku łyżką. Rób to raz dziennie przez pierwsze 1 do 2 tygodni.
-
Podając jednoskładnikowe produkty, takie jak domowe lub gotowe posiłki dla dzieci, wprowadzaj 1 smak lub produkt na raz. Możesz spróbować wprowadzać nowy smak co 3 do 5 dni. Po każdym nowym produkcie zwróć uwagę na reakcje alergiczne. Mogą one obejmować biegunkę, wysypkę lub wymioty. Jeśli u Twojego dziecka wystąpi którykolwiek z tych objawów, zaprzestań podawania produktu. Porozmawiaj z lekarzem dziecka.
-
Około 6. miesiąca życia większość niemowląt karmionych piersią potrzebuje dodatkowych źródeł żelaza i cynku. Warto podawać dziecku dania z mięsem. Zawierają one źródła żelaza i cynku, które są łatwiej przyswajane przez organizm dziecka.
-
Przez pierwsze 3 lub 4 tygodnie podawaj pokarm stały raz dziennie. Potem podawaj dziecku pokarmy stałe dwa razy dziennie. Nadal karm dziecko taką samą ilością mleka z piersi lub mleka modyfikowanego, jak wcześniej.
-
W przypadku niektórych pokarmów, takich jak orzeszki ziemne i jaja, istnieje duże ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Eksperci zalecają jednak wprowadzanie tych pokarmów w wieku od 4 do 6 miesięcy. Może to zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych u niemowląt i dzieci. Jeśli dziecko toleruje inne popularne pokarmy (zboża, owoce i warzywa), można zacząć podawać mu pokarmy, które mogą wywołać reakcję alergiczną. Wprowadzaj jeden nowy smak co 3 do 5 dni. Pomaga to sprawdzić, czy jakiś pokarm wywołuje reakcję alergiczną.
-
Zapytaj, czy należy podawać dziecku suplementy fluoru.
Wskazówki dotyczące higieny
-
Po wprowadzeniu do diety stałego pokarmu zmieni się wygląd stolca Twojego dziecka. Stolec może być gęstszy, ciemniejszy i mieć bardziej intensywny zapach. Jest to normalne zjawisko. Jeśli masz pytania, zadaj je lekarzowi podczas kontroli.
-
Zapytaj lekarza o termin pierwszej wizyty u stomatologa.
Wskazówki dotyczące snu
W wieku 6 miesięcy niemowlę może przesypiać od 8 do 10 godzin w nocy, nie budząc się. Jednak wiele niemowląt w tym wieku nadal budzi się 1 lub 2 razy na noc. Jeśli Twoje dziecko nie przesypia całych nocy, pomocne może być wprowadzenie wieczornego rytuału (zobacz niżej). Aby pomóc swojemu dziecku bezpiecznie i zdrowo spać:
-
Do ukończenia 1 roku życia należy układać niemowlę do snu na plecach. Kładź dziecko na dość twardej, płaskiej powierzchni do spania. Taka pozycja może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Zmniejsza to ryzyko wdychania płynów (aspiracji) i zakrztuszenia się. Na czas drzemki nie należy układać niemowlęcia na boku ani na brzuchu. Gdy niemowlę jest obudzone, można pozwolić mu na leżenie na brzuchu, pod warunkiem że odbywa się to pod nadzorem. Dzięki temu niemowlę rozwija mięśnie brzucha i szyi. W ten sposób można też ograniczyć prawdopodobieństwo spłaszczenia główki. Może ono wystąpić, jeśli niemowlę zbyt długo leży na plecach.
-
W łóżeczku niemowlęcia nie należy umieszczać ochraniaczy na szczebelki, poduszek, ciężkich koców ani pluszowych zabawek. Dziecko może się nimi udusić.
-
Nie układaj niemowlęcia do snu na kanapie ani na fotelu. Spanie na kanapie czy na fotelu znacznie zwiększa ryzyko śmierci, w tym nagłej śmierci łóżeczkowej.
-
Do snu i drzemek nie należy wykorzystywać fotelików dla niemowląt, fotelików samochodowych, wózków ani huśtawek. Może to spowodować zablokowanie dróg oddechowych dziecka lub nawet uduszenie.
-
Nie śpij z dzieckiem w jednym łóżku. Spanie z rodzicami zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca, aby dzieci spały w tym samym pokoju ze swoimi rodzicami, blisko łóżka rodziców, ale w oddzielnym łóżeczku odpowiednim dla niemowląt. Najlepiej, aby dziecko spało w ten sposób przez cały pierwszy rok życia. A przynajmniej przez pierwszych 6 miesięcy.
-
Łóżeczko, kołyska czy kojec do zabawy należy ustawić w bezpiecznym miejscu. Ma to na celu obniżenie ryzyka uduszenia. Upewnij się, że nie ma wiszących przewodów, kabli ani zasłon.
-
Nie wkładaj dziecka do łóżeczka z butelką.
-
W tym wieku niektórzy rodzice pozwalają dziecku „wypłakać się”, aż zaśnie. To kwestia wyboru. Możesz porozmawiać na ten temat z lekarzem.
Wprowadzenie wieczornego rytuału
Twoje dziecko jest już na tyle duże, że może przesypiać całe noce. Przesypianie nocy jest umiejętnością, którą trzeba posiąść. Pomocne w tym może być wprowadzenie rytuału. Wykonując codziennie przed pójściem spać te same czynności, dziecko uczy się, kiedy jest czas na nocny sen. Być może nie zobaczysz efektów natychmiast. Trzymaj się jednak ustalonego planu. Z czasem dziecko nauczy się, że pójście do łóżka oznacza czas na sen. Możesz wykorzystać poniższe wskazówki:
-
Spraw, aby przygotowanie do snu było wyjątkowym czasem spędzonym z dzieckiem. Pamiętaj, aby każdy wieczór wyglądał tak samo. Wybierz godzinę pójścia spać i trzymaj się jej.
-
Przed snem zaplanuj odprężające zajęcia, takie jak spokojna kąpiel i butelka mleka.
-
Zaśpiewaj dziecku lub opowiedz mu bajkę. Nawet jeśli jest zbyt małe, aby zrozumieć, Twój głos zadziała na nie kojąco. Mój spokojnym, cichym głosem.
-
Nie czekaj, aż dziecko zaśnie, aby położyć je do łóżeczka. Odkładaj dziecko, gdy nadal jest obudzone, jako element rytuału.
-
W sypialni powinno być ciemno i cicho. Upewnij się, czy nie jest ani zbyt ciepło, ani zbyt chłodno. Włącz kojącą muzykę lub relaksacyjne dźwięki, na przykład fale oceanu. Mogą pomóc dziecku w zaśnięciu.
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa
-
Nie pozwól, aby Twoje dziecko miało dostęp do przedmiotów, którymi mogłoby się udławić. Dotyczy to zabawek, pokarmów stałych i przedmiotów znajdujących się na podłodze, które może znaleźć, raczkując. Co do zasady przedmioty, które mieszczą się wewnątrz rolki papieru toaletowego, mogą spowodować udławienie się dziecka.
-
Dobrze jest chronić dziecko przed promieniami słonecznymi przez większość czasu. Stosuj preparat z filtrem zgodnie z instrukcją.
-
W samochodzie zawsze umieszczaj niemowlę w foteliku zwróconym tyłem do kierunku jazdy. Fotelik należy bezpiecznie przymocować na tylnej kanapie. Stosuj się do instrukcji producenta fotelika. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie.
-
Nie zostawiaj dziecka na podwyższeniu, na przykład na stole, łóżku czy kanapie. Mogłoby spaść i zrobić sobie krzywdę. Jest to bardziej prawdopodobne u dzieci, które potrafią przewracać się na brzuch.
-
Zawsze przypinaj dziecko na czas siedzenia na wysokim krzesełku.
-
Wkrótce dziecko zacznie raczkować, dlatego warto przygotować do tego swój dom. Załóż zabezpieczenia na drzwi szafek i zakryj wszystkie gniazdka elektryczne. Dzieci mogą zranić się, chwytając i ciągnąc za przedmioty. Na przykład dziecko może pociągnąć za obrus lub kabel i może na niego spaść coś ciężkiego. Aby temu zapobiec, sprawdź obszar, w którym Twoje dziecko spędza czas, pod kątem bezpieczeństwa.
-
Starsze rodzeństwo może trzymać niemowlę i bawić się z nim pod nadzorem osoby dorosłej.
-
Nie polecamy chodzików na kółkach. Nieruchome zabawki są bezpieczniejsze. W razie pytań dotyczących tego, które zabawki i akcesoria są bezpieczne dla Twojego dziecka, porozmawiaj z lekarzem.
Szczepienia
Według zaleceń Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) podczas tej wizyty niemowlę może otrzymać poniższe szczepionki:
-
Błonica, tężec i krztusiec
-
Haemophilus influenzae typ b
-
Wirusowe zapalenie wątroby typu B
-
Grypa
-
Pneumokoki
-
Polio
-
Rotawirusy
-
COVID-19
-
Przeciwciało monoklonalne przeciwko syncytialnemu wirusowi oddechowemu (wirus RSV)
Zapytaj lekarza dziecka, które szczepienia są zalecane podczas tej wizyty. Szczepienia również zmniejszają ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej.
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. All rights reserved. This information is not intended as a substitute for professional medical care. Always follow your healthcare professional's instructions.