Ostre zapalenie oskrzeli
Lekarz powiedział Ci, że masz ostre zapalenie oskrzeli. Zapalenie oskrzeli to infekcja lub stan zapalny dróg oddechowych w płucach (oskrzelach). Zwykle powietrze swobodnie przepływa przez drogi oddechowe. Zapalenie oskrzeli prowadzi do zwężenia dróg oddechowych Utrudnia to dopływ i odpływ powietrza z płuc. Powoduje to objawy, takie jak duszności, odkrztuszanie żółtej lub zielonej flegmy i rzężenie.
Zapalenie oskrzeli może mieć postać ostrą lub przewlekłą. Postać ostra oznacza szybki przebieg i krótki czas trwania choroby. Postać przewlekła oznacza, że choroba trwa przez dłuższy czas i często nawraca. Większość chorych na zapalenie oskrzeli zdrowieje w ciągu 1 do 2 tygodni.

Co powoduje ostre zapalenie oskrzeli?
Ostre zapalenie oskrzeli jest zwykle wywoływane przez wirusa, na przykład przeziębienia lub grypy. W rzadkich przypadkach może mieć podłoże bakteryjne. Pewne czynniki zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju zapalenia oskrzeli z przeziębienia lub grypy. Należą do nich bardzo młody lub zaawansowany wiek, problemy z sercem lub płucami bądź osłabiony układ odpornościowy. Palenie tytoniu również zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia oskrzeli.
W przebiegu zapalenia oskrzeli następuje obrzęk dróg oddechowych. Może także wystąpić zakażenie dróg oddechowych bakteriami. Jest to tak zwana infekcja wtórna.
Objawy ostrego zapalenia oskrzeli
Objawy to między innymi:
-
Mokry kaszel
-
Rzężenie
-
Duszności
-
Ból w klatce piersiowej
-
Gorączka
-
Uczucie zmęczenia
Rozpoznanie ostrego zapalenia oskrzeli
Lekarz zapyta o występujące u Ciebie objawy i przeprowadzi wywiad lekarski. Przeprowadzi też badanie fizykalne. W trakcie badania osłucha Twoje płuca podczas oddychania. Możesz otrzymać skierowanie na prześwietlenie w celu wykluczenia infekcji (zapalenia) płuc, jeśli gorączkujesz. Lekarz może ponadto zlecić badanie krwi albo wymaz z nosa lub gardła w celu sprawdzenia, czy nie doszło do infekcji.
Leczenie ostrego zapalenia oskrzeli
Zapalenie oskrzeli zwykle przechodzi po upływie 1 do 2 tygodni, bez leczenia. Poczujesz się lepiej:
-
Przyjmując leki według wskazań lekarza. Konsultując przyjmowanie leków bez recepty z lekarzem. Niektóre leki bez recepty pomagają złagodzić stan zapalny w oskrzelach. Mogą też rozrzedzać wydzielinę. Ułatwi to jej odkrztuszanie. Lekarz może przepisać inhalator, który pomoże otworzyć oskrzela. Każdy przepisany antybiotyk należy przyjmować dokładnie według zaleceń. W większości przypadków zapalenie oskrzeli jest spowodowane infekcją wirusową. Przy infekcjach wirusowych lekarze zwykle nie przepisują antybiotyków.
-
Zapytaj swojego lekarza, ile płynów należy pić. Picie dużej ilości płynów, takich jak woda, soki czy ciepła zupa, może rozrzedzać wydzielinę, co ułatwi jej odkrztuszanie i poprawi oddychanie. Płyny zapobiegają też odwodnieniu. Jednak w przypadku niektórych chorób, takich jak ciążka choroba nerek lub problemy z sercem, konieczne może być ograniczenie ilości wypijanych napojów.
-
Korzystając z nawilżacza powietrza. Nawilżacz powietrza łagodzi kaszel.
-
Dużo odpoczywając.
-
Nie paląc tytoniu. Nie pozwól też innym palić w domu. W miejscach publicznych unikaj biernego palenia tytoniu.
Rekonwalescencja i dalsze postępowanie
Zgłoś się na kontrolę do lekarza. Objawy powinny ustąpić w ciągu 1 do 2 tygodni. Suchy kaszel może się jednak utrzymywać przez dłuższy czas. Zgłoś lekarzowi, jeśli objawy inne niż suchy kaszel będą utrzymywały się przez czas dłuższy niż 2 tygodnie. Poinformuj go, jeśli często występują u Ciebie infekcje oskrzeli.
Jak dbać o siebie
Aby złagodzić objawy i zapobiegać zapaleniu oskrzeli:
-
Przestań palić. Rzucenie palenia to najważniejszy krok w leczeniu zapalenia oskrzeli. Jeśli potrzebujesz pomocy, aby rzucić palenie, porozmawiaj ze swoim lekarzem.
-
Staraj się unikać biernego palenia i innych czynników drażniących. Chroń się przed dymem tytoniowym, chemikaliami, spalinami i kurzem. Nie pozwalaj nikomu palić w domu. Gdy na dworze utrzymuje się smog, staraj się nie wychodzić z domu.
-
Zapobiegaj infekcjom płuc. Zapytaj lekarza o szczepienia, np. przeciwko grypie i zapaleniu płuc. Staraj się zapobiegać przeziębieniom i innym infekcjom płuc. W sezonie przeziębień i grypy unikaj przebywania w zatłoczonych miejscach. Unikaj kontaktu z innymi chorymi osobami.
-
Dokładnie myj ręce. Często myj ręce wodą z mydłem przez przynajmniej 20 sekund. Jeśli nie możesz umyć rąk, używaj płynu do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu, zawierającego co najmniej 60% alkoholu.
Kiedy należy zadzwonić po pomoc medyczną
Zadzwoń po pomoc medyczną w razie wystąpienia któregokolwiek z następujących objawów:
-
Gorączka wynosząca bądź przekraczająca 100,4°F ( 38,0° C) lub wyższa, lub zgodnie z zaleceniami lekarza
-
Objawy się nasilają lub pojawią się nowe
-
Objawy nie zaczynają ustępować po upływie 1 tygodnia
Zadzwoń pod numer 911
Zadzwoń pod numer 911 , jeśli wystąpią u Ciebie:
-
Problemy z oddychaniem, które nie ustępują po leczeniu
-
Niebieska, szara lub blada skóra, usta lub paznokcie