Czym jest rak endometrium?
Nowotwór rozpoczyna się, gdy komórki w całym ciele zmieniają się (mutują). Zaczynają narastać (mnożyć się) w sposób niekontrolowany. Komórki nowotworowe mogą tworzyć zespoły tkanek. Nazywamy je guzami. Nowotwór, który rozpoczyna się w komórkach macicy, określamy rakiem endometrium (rakiem trzonu macicy).

Macica i endometrium
Macica należy do układu rozrodczego kobiety. To organ, w którym znajduje się dziecko, gdy kobieta jest w ciąży. Endometrium to wewnętrzna błona śluzowa macicy. Co miesiąc, od okresu dojrzewania aż do menopauzy, błona śluzowa narasta i grubieje. W ten sposób przygotowuje się do przyjęcia zarodka. Ta pogrubiona błona śluzowa pomaga wyżywić rozwijający się zarodek. Jeśli kobieta nie zajdzie w ciążę, błona śluzowa ulega złuszczeniu. Wówczas pojawia się miesiączka. Nowotwór endometrium rozpoczyna się w komórkach tej błony śluzowej.
Kiedy dochodzi do powstania nowotworu endometrium
Endometrium to miejsce, gdzie najczęściej rozpoczyna się wzrost komórek nowotworowych. To najczęściej występujący nowotwór układu rozrodczego u kobiety. Jak w przypadku większości nowotworów, rak endometrium może dawać przerzuty. Przerzuty pojawiają się w obrębie macicy. Może też dawać przerzuty do pobliskich narządów lub innych części ciała. O przerzutach (metastazie) mówimy, kiedy dochodzi do przeniesienia komórek rakowych. Im więcej jest przerzutów, tym trudniej jest leczyć nowotwór.
Najczęstsze objawy nowotworu endometrium to nienaturalne krwawienia z pochwy. Lub pojawienie się krwawienie z pochwy po menopauzie. Nienaturalne krwawienie z pochwy nie jest regularne jak miesiączka. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli występują u Ciebie nieoczekiwane krwawienia z pochwy. Najlepiej jest, gdy nowotwór zostanie wykryty na wczesnym stadium, kiedy nie zdążył jeszcze dać przerzutów. Wówczas najłatwiej jest go leczyć. I są największe szanse na wyleczenie.
Opcje leczenia nowotworu macicy
Porozmawiaj z lekarzem na temat różnych możliwości leczenia. Mogą one obejmować:
-
Operacja usunięcia macicy (histerektomia). Czasami przy okazji usuwa się również jajowody, jajniki oraz pobliskie węzły chłonne.
-
Radioterapia. To leczenie wiąże się z wykorzystaniem skupionej wiązki dużej energii w celu zabicia komórek nowotworowych.
-
Chemioterapia. To leczenie wykorzystuje silne leki stosowane do zabijania komórek rakowych.
-
Terapia hormonalna. To leczenie wpływa na poziom hormonów. Może spowolnić wzrost komórek rakowych. Może być stosowane w niektórych przypadkach, aby uniknąć histerektomii. Dzięki temu później kobiety mają szansę na zajście w ciążę.
-
Terapia celowana. To leczenie, które wykorzystuje leki działające na konkretne zmiany w komórkach rakowych.
-
Immunoterapia. Ta terapia wykorzystuje leki, które wspomagają układ odpornościowy w walce z nowotworem.
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. All rights reserved. This information is not intended as a substitute for professional medical care. Always follow your healthcare professional's instructions.