Jak kontrolować poziom cukru we krwi
Kontrolowanie poziomu cukru (glukozy) we krwi to ważny element troski o własne zdrowie u osób chorych na cukrzycę. Proces ten określa się również terminem samokontroli glikemii (SMBG). Aby mieć pewność, że poziomy glukozy i insuliny są zbilansowane, sprawdzaj poziom cukru we krwi zgodnie z zaleceniami swojego lekarza. Zdarza się, że trzeba monitorować poziom glukozy we krwi o konkretnych porach dnia codziennie. Czasami lekarz zaleca kontrolę jedynie kilka razy w tygodniu. Pomyśl o przeszkoleniu członka najbliższej rodziny lub przyjaciela w zakresie sprawdzania i odnotowywania poziomu glukozy. Ich pomoc może być nieoceniona, jeśli zachorujesz.
Co jest potrzebne
Aby sprawdzić poziom cukru we krwi, musisz mieć następujące przedmioty:
-
Mała igła (ostry przedmiot do nacinania)
-
Paski testujące
-
Glukometr. Upewnij się, że paski są kompatybilne z glukometrem.
-
Notes, notatnik lub dziennik oraz długopis lub ołówek
Używanie glukometru
Poziom cukru we krwi możesz zmierzyć w domu, w pracy i w dowolnym miejscu. Personel medyczny opiekujący się Tobą wybierze odpowiedni glukometr dla Ciebie. Glukometr mierzy poziom glukozy w maleńkiej kropli krwi. Aby pobrać kroplę krwi, używa się przyrządu zwanego lancetem. Najpierw włóż pasek do glukometru. Następnie dotknij paskiem kropli krwi. Glukometr poda liczbę (odczyt), która poinformuje Cię, na jakim poziomie jest cukier w Twojej krwi.

Dążenie do uzyskania wyników w wyznaczonym zakresie
Poziom cukru w krwi powinien być w zakresie odpowiednim dla Ciebie – nie może być ani wyższy, ani niższy niż wartości progowe. Docelowy zakres wyznacza poziom cukru we krwi najzdrowszy dla Ciebie. Utrzymanie się w tym zakresie jak najczęściej pomoże Ci obniżyć ryzyko problemów ze zdrowiem (powikłań). Personel medyczny opiekujący się Tobą określi idealny zakres poziomu dla Ciebie. Zakres ten może zależeć od wielu czynników. Są to na przykład wiek, inne problemy ze zdrowiem, stopień kontroli nad cukrzycą oraz jak długo chorujesz na cukrzycę. Generalnie zakresy docelowe to:
-
Kontrola glukozy we krwi (hemoglobina A1c lub A1c). Powinna wynosić 7,0% lub mniej. To badanie wykonuje się zwykle w laboratorium.
-
Przed posiłkiem (glukoza na czczo). Zakres docelowy wynosi od 80 do 130 mg/dl.
-
1 do 2 h po posiłku (glukoza poposiłkowa). Zakres wynosi poniżej 180 mg/dl.
-
Wieczorem. Zakres docelowy powinien wynosić od 90 do 150 mg/dl.
Śledzenie odczytów
Używaj notesu, notatnika lub dziennika, aby monitorować swoje odczyty. Zapisuj datę, godzinę i poziom cukru we krwi. W ten sposób łatwiej będzie zauważyć wzorce, np. wysokie stężenie glukozy po zjedzeniu określonych produktów. Weź ze sobą swoje notatki na wizytę u lekarza. Również w tym dzienniku zapisuj wszelkie pytania, jakie masz do lekarza. Możesz też prowadzić elektroniczny dziennik medyczny, w którym znajdzie wiele przydatnych narzędzi i opcji śledzenia.
Poziom glukozy we krwi pomoże lekarzowi zdecydować, czy trzeba wprowadzić jakieś zmiany w schemacie leczenia. Aby sprawdzić poziom cukru we krwi, wykonaj następujące czynności
Krok 1. Przygotuj się
-
Myj ręce przez przynajmniej 20 sekund mydłem i czystą, bieżącą wodą.
-
Wykonaj wszystkie instrukcje dołączone do glukometru. Upewnij się, że paski testowe są przeznaczone do użytku z Twoim glukometrem i że nie są przeterminowane.
Krok 2. Pobierz kroplę krwi
-
Ukłuj się w bok palca lancetem. Delikatnie naciśnij i pobierz kroplę krwi. Zbyt mocne ściskanie palca może spowodować nieprawidłowy odczyt.
-
Włóż lancet do specjalnego pojemnika na ostre przedmioty. Zapytaj personel medyczny, gdzie możesz taki kupić lub czego używać do wyrzucania ostrych przedmiotów.
-
Jeśli nie możesz wycisnąć wystarczająco dużo krwi, przytrzymaj rękę z boku i delikatnie nią potrząśnij. Jeśli często masz problemy z uzyskaniem kropli krwi, zapytaj lekarza, czy możesz pobierać krew z innej części ciała.
Krok 3. Umieść kroplę na pasku
-
Poczekaj, aż glukometr pokaże komunikat lub symbol, że jest gotowy do badania.
-
Dotknij paskiem kropli krwi.
-
Wykonaj instrukcje dołączone do glukometru.
Krok 4. Odczytaj i odnotuj wynik
-
Poczekaj, aż glukometr pokaże wynik.
-
Jeśli zobaczysz komunikat o błędzie, wykonaj ponowne badanie z nowym paskiem i świeżą kroplą krwi. Poza tym sprawdź, czy dane z glukometru nie są potencjalnie błędne – zbyt niski poziom bez objawów lub zbyt wysoki bez przyczyny.
-
Zapisz wyniki w dzienniku. Zabierz dziennik na kolejną wizytę u lekarza.
Online Medical Reviewer:
Marianne Fraser MSN RN
Online Medical Reviewer:
Raymond Kent Turley BSN MSN RN
Online Medical Reviewer:
Robert Hurd MD
Date Last Reviewed:
11/1/2021
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone. Te informacje nie mają zamiar pełnić roli profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze zwróć uwagę na instrukcje lekarza.